חשיבות סעיפי הביטוח בהסכמים מול ספקים/קבלנים

בכל התקשרות מסחרית עם ספקים, חשוב לכלול סעיפי ביטוח בתוך החוזה, שיגנו עליכם ועל העסק - מדוע זה חשוב??

 

גם כאשר מנהלים עסק מוצלח ומשגשג, אי אפשר להיות שאננים ויש צעדים שצריך לנקוט כדי להגן על העסק. לא את כל המכשולים והקשיים ניתן לצפות מראש ולא עם כולם ניתן להתמודד בקלות, אך בכל הקשור להתקשרויות חוזיות עם ספקים, אתם כבעלי העסק צריכים להגן עצמכם ועל העסק מפני תביעות ונזקים.
 

סעיפי הביטוח בהסכמים מסחריים מול ספקים

סעיפי ביטוח קיימים כמעט בכל חוזה מסחרי מצוי. כדי להגן על העסק, כדאי לברר מהן הדרישות של חברת הביטוח שלכם ולהתייעץ עם עורך דין לגבי הכללת סעיפי הביטוח בהסכמים מסחריים מול ספקים.

סעיפי הביטוח בהסכמים מסחריים מול ספקים צריכים לעמוד בדרישותיה של חברת הביטוח המבטחת את העסק ועל כן יש לוודא שהתחייבותכם  כלפי הספק כפי שנקבעה בחוזה, לא סותרת את מגבלות הביטוח וחושפת את העסק שלכם לתביעות עתידיות..    

במקרים מסוימים, בעלי עסקי נוטלים על עצמם אחריות החורגת מגבולות האחריות כפי שנקבעו בפוליסה שרכשו. כך ארע במקרה שהגיע לטיפולי כאשר חברה נתנה ללקוח התחייבויות בחוזה ביניהם, אשר אינן עומדות בקנה אחד עם היקף הכיסויים שיש לחברה בפוליסות הביטוח שלה.
מדוע?
כי החברה הייתה בלחץ ולא רצתה לאבד את הלקוח ולכן הסכימה לחתום על החוזה מולו כאשר מנכ"ל החברה היה סמוך ובטוח כי פוליסות הביטוח של החברה מכסות את העסקה.

בפועל, החברה נתבעה ע"י הלקוח שלה בגין נזק שנגרם כאשר החברה טענה כי יש לה פוליסות ביטוח רחבות והפנתה את הלקוח אל חברת הביטוח שלה אשר דחתה את הלקוח מן הטעם שלא קיים כיסוי בפוליסה.            
בסופו של דבר, הלקוח תבע ישירות את החברה מכח התניות החוזיות שהעניקה לו החברה בחוזה הביטוח ואת סכום הפיצוי שילמה מכיסה מאחר וכאמור לעיל, לא היה כיסוי ביטוחי.
 

במקרים מסוג זה, אני דואגת לוודא מול בעל העסק, האם הוא יודע כי ההתחייבות החוזית שנתן אינה מכוסה תחת הפוליסה או לחילופין, האם בחר לקנות סיכון לטובת הוצאת העסקה לפועל.

כך או כך, תמיד יש לדאוג לצמצם למינימום את החשיפה של העסק לתביעות עתידיות שלא יוכל לעמוד בהן.
  

על כן תמיד אני ממליצה לבעלי עסקים להתייעץ לפני מתן התחייבויות חוזיות בהסכמים ולוודא שהתחייבותנו עומדות בתנאי פוליסות הביטוח של העסק.

 

מלבד הביטוח שאתם עורכים לעסק, חשוב לעגן בחוזה גם את חובתו של הספק לרכוש פוליסות ביטוח ולוודא קבלת אישור ביטוח מחברת ביטוח מוכרת במדינת ישראל שיכלול בתוכו, בין היתר, התייחסות לביטוח חבות כלפי צד שלישי, ביטוח אחריות מקצועית ובמקרים מסוימים גם ביטוח חבות מוצר (הכל בהתאם לעסקה הספציפית) כדי לכסות בין היתר מקרים של נזקים כתוצאה משימוש במוצר שרכשתם מהספק.

כמו כן, מומלץ לעגן בחוזה שביטוחי הספק יירכשו על חשבונו למשך כל תקופת ההתקשרות בין הצדדים, ובחלק מן המקרים, גם לאחר סיום החוזה לתקופה שתיקבע בחוזה על פי חוק ההתיישנות או דרישות אחרות.

הכללת סעיפי הביטוח בהסכמים מסחריים מול ספקים נועדה להגן על שני הצדדים, ולמנוע הפסדים כספיים ונזק אשר יכולים לפגוע בעסק ולהטיל עליכם אחריות כבעליו.

האמור לעיל אינו מובא כתחליף לייעוץ משפטי והוא מהווה מידע כללי בלבד ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. בכל מקרה מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי מעורך דין מומחה בתחום. ליצירת קשר פנה למשרדנו Azriel.law.29@gmail.com    
       

רוצה לקבל מדריך חינם - דגשים להסכם בטוח שיגן עליך  - כנס לדף העסקי שלי    https://www.facebook.com/azriel.liat.law/?modal=admin_todo_tour  בפייסבוק   

© 2023 by Strategic Consulting. Proudly created with Wix.com